فرصتها و تهدیدات شهر هوشمند در فرآیند مدیریت بحران

فرصتها و تهدیدات شهر هوشمند در فرآیند مدیریت بحران

چکيده

رشد شتابان جمعیت شهری، مشکلات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی، فرار مغزها و سایر چالشهای پیش روی شهرهای جهان، در کنار توسعه روزافزون فناوریهای جدید منجربه شکل گیری ایده شهر هوشمند به عنوان راه حلی برای فائق آمدن بر این چالشها گردید و مورد استقبال قرار گرفت.

از طرفی واقعیت دیگری که همواره شهرها با آن روبرو هستند، بحران هایی است که هم میتوانند منشأ انسانی داشته باشد و هم منشأ غیرانسانی و همواره خسارات جانی و مالی قابل توجه و گاه غیرقابل جبران به ویژه در کشورهای در حال توسعه بر شهرها تحمیل میکنند.

smart cityبیان مسئله

حوادث طبیعی بدون آنکه بشر قادر به تأثیرگذاری مستقیم بر آن باشد اتفاق میافتد و زندگی اجتماعی وی را به مخاطره میاندازد، حوادثی که بهطور متوسط سالانه بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر تلفات انسانی و بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار خسارات مالی بر کشورها (به ویژه کشورهای در حال توسعه) تحمیل میکنند.

کشور ایران جزء ده کشور آسیب پذیر از بلایای طبیعی جهان به شمار میآید و از طرفی به دلیل موقعیت خاص آن همواره از سوی بیگانگان مورد تهدید بوده است  .

این موارد ضرورت توجه دوچندان به امر مدیریت بحران در شهرهای کشور به عنوان محل انباشت سرمایه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … نمایان میکند. با توجه به اصول شهر هوشمند و در نظر داشتن اینکه شهرهای کشور در فرآیند گذار از سنت به مدرنیته سرگردان هستند، به نظر میرسد که تحقق اصول شهر و رشد هوشمند در شهرهای کشور نه تنها میتواند در حل بسیاری از چالشهای موجود راهگشا باشد، بلکه امکان کاهش اثرات بحران و مدیریت بهینه آنرا فراهم مینماید .

فائزه مجابی “مشاوره و تنظیم گرافیک URBANCOLLEGE”

مطالعه مقاله بصورت آنلاین(متن کامل)

❤️️ ما برای شما صفحه ای برای تفریح سرگرمی هیچان طراحی کرده ایم 😀

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 12 =

🛑 گوش بده به یاد روزهای خوب آینده و پرواز کن!

دسته بندی ها.

🤓 تبلیغات در سایت( روی عکس کلیک کنید)

🚀 ممنون از توجه شما

  • 0
  • 11
  • 736,280

❤️️ ما عاشق کاری که می کنیم هستیم ❤️️